Před příchodem na svět

Před porodem

Myslete především na svou partnerku, neboť prvním světem vašeho dítěte je její tělo. To, co tam zažívá, ovlivní život vašeho potomka po narození.

Prenatální studie dokazují, že čím méně bude matka stresovaná, tím klidnější a uvolněnější bude dítě. Prokázalo se, že vnější stimulace, jako např. hlazení břicha, pouštění jemné melodické hudby, světlo a vibrace, jsou dítětem vnímány jako příjemné.

Mluvením na dítě rovněž zlepšujete jeho jazykové schopnosti. Studie prokázaly, že novorozenci jsou citlivější ke svému mateřskému jazyku a hlasu mámy a táty a jsou schopni je rozeznat od ostatních mužských a ženských hlasů.

Čím je vztah mezi těhotnou ženou a jejím partnerem lepší, tím méně stresu žena zažívá. Stres, který matka zažívá, způsobuje u dítěte nízkou porodní váhu, předčasný porod, problémy s chováním a emocionální problémy.

Volba porodnice

Na internetu je k dispozici mnoho odkazů a diskuzí, které vám mohou usnadnit rozhodování, jakou porodnici zvolit. Je vhodné ověřit si, co nemocnice nabízejí a jaký mají přístup k rodičům. Včas si zjistěte, jestli se musíte ve vybrané porodnici registrovat a dokdy. Zvážit můžete i alternativní porod, ovšem i ten by měl proběhnout s profesionální asistencí. A hlavně – sestavte s partnerkou porodní plán!

Ultrazvuk

První ultrazvukové vyšetření se provádí mezi 8. až 12. týdnem těhotenství. Mnoho otců považuje okamžik, kdy vidí své dítě pohybující se v děloze, za emoční milník ve vztahu k dítěti.
Prvním ultrazvukovým vyšetřením se zjišťuje, zda je dítě uloženo správně (nitroděložně) a zda se náležitě vyvíjí. Vyšetřením se potvrdí očekávané datum narození a ověří se počet dětí v matčině děloze. Je to ono vyšetření, z něhož si odnesete nejasné, ale krásné černobílé fotografie…
Druhý ultrazvuk se provádí obvykle kolem 19. až 20. týdne. Kontroluje se jím hmotnost dítěte, srdeční frekvence a další vitální orgány včetně mozku. Můžete se dozvědět pohlaví dítěte a můžete si je dobře prohlédnout.

Předporodní kurzy

Dozvíte se na nich, co vás čeká na porodním sále, jak partnerku podpořit během porodu a jak se připravit na život s novorozencem. Díky nim můžete potkat i další lidi prožívající totéž co vy. O porodních kurzech ve vašem okolí se lze informovat u gynekologa, v porodnici nebo místním rodinném centru. Ze zákona na tyto činnosti nemáte nárok na uvolnění z práce, ale pokuste se se svým zaměstnavatelem domluvit a vzít si náhradní nebo neplacené volno.  

Doporučujeme také náš kurz Muž u porodu, na kterém vás připravíme na příchod dítěte a první roky jeho života v čistě mužské skupině a z tátovské perspektivy.

Příprava hnízda

Tátové se velmi rádi realizují v přípravě prostředí, do kterého dítě z porodnice přivezou. I vám se tato role může zalíbit! Připravte dětský pokoj, obstarejte pleny a vyberte nejlepší autosedačku na trhu. V předstihu připravte i domácí prostředí.

Cesta do porodnice

Muž se často osvědčí jako taxislužba při převozu partnerky na místo porodu. Dopravu je potřeba zajistit předem. Pokud chcete použít vlastní auto, mělo by být plně funkční, čisté a s plnou nádrží. Připravte si také další varianty, kdyby se něco pokazilo (kamarád). Samozřejmě si můžete zavolat taxi a v opravdu nouzových případech také sanitku. Nezapomeňte mít sbalenou tašku s věcmi pro partnerku i pro miminko, a hlavně buďte okolo termínu porodu dostupní a nablízku.

Otcovská dovolená

Nezapomeňte si včas zažádat o otcovskou dovolenou. Od února 2018 má každý otec nárok na 7 kalendářních dnů státem hrazeného volna v období do 6 měsíců po narození dítěte. O otcovskou zažádáte u svého zaměstnavatele. Pokud jste OSVČ, tak sami, přímo u ČSSZ. Přesná pravidla najdete zde.

Právní minimum pro táty

Každý táta má chtě nechtě vztah také ke státu, ve kterém žije. I u nás vyplývají ze zákona práva a povinnosti, které je dobré neopomenout. Zvlášť pokud se jedná o narození dítěte a péči o něj. Přečtěte si naše právní minimum pro táty.

Při porodu

Podle posledních údajů se až 60 % českých otců účastní porodu dítěte.  Je důležité, abyste se s partnerkou domluvili a jasně shodli, zda u porodu máte být či nikoli. My tuto zkušenost nanejvýš doporučujeme!

Proč být u porodu?

  • Podpoříte partnerku.
  • Kontakt s dítětem navážete od první chvíle.
  • Získáte společný partnerský zážitek.
  • I vy se tam znovu narodíte – jako otec.

Jak na to?

U porodu muž poskytuje partnerce skutečně důležitou pomoc, která jí může být oporou při porodních bolestech a posílit její pocit, že má porod „pod kontrolou“. Naučte se znát mechaniku porodu a myslete na předem dohodnutý porodní plán. Nedržte se jej ale zuby nehty. Komunikujte s odborníky a předem se s partnerkou domluvte, v jakých situacích je možné plán změnit.

Ale pozor – vystresovaný otec může být při porodu kontraproduktivní, zejména má-li z porodních bolestí partnerky strach a úzkost. Porod se tak může zpomalit, úzkost je nakažlivá. Diskutujte s otci, kteří „už to zažili“, o roli, jakou chcete u porodu hrát.

Často se stává, že muž u porodu lítá jako hadr na holi, od partnerky nepřichází žádný vděk – a ještě na něj sem tam zakřičí. Porod je pro ženu extrémní zkušenost, kdy se doslova pohybuje na hraně života (svého i vašeho dítěte). Zachovejte klid a neberte si nic osobně. Poskytněte rodičce vše, o co požádá, a zůstaňte oporou.

Pár jednoduchých tipů:

  • Buďte s partnerkou ve fyzickém kontaktu. Držte ji za ruku, podpírejte záda, masírujte ji podle jejího přání.
  • Vypněte mobil!
  • Nefotografujte! Nevtipkujte! Neomdlévejte!

Zrození otce

Při porodu se rodíte také vy, jako otec: poprvé uvidíte své dítě a budete se jej moci dotknout. Garantujeme vám, že nic tak silného jste dosud neprožili. Bude to na vás mít doživotní následky. Po porodu se můžete smát, plakat, klepat – je to normální.

Oslavte tuto chvíli malým rituálem:

  • Přestřihněte pupečník.
  • Vezměte miminko na svou nahou hruď.
  • Vezměte ho k oknu a poprvé mu ukažte svět.

Tátaweb běží pod taktovkou:

Ligy otevřených mužů (LOM)

www.ilom.cz

info@ilom.cz

Chci dostávat pravidelné novinky od LOMu:

ODBĚR NOVINEK