Předškolní věk

Jak půjde čas, vytvoříte si s dítětem vztah, který se bude opírat o jedinečnou komunikaci a malé osobité rituály. Ale už sama aktivní každodenní péče vás zvýhodní a s dítětem navážete vztah snáze a rychleji. Nemluvě o tom, že aktivní postoj k rodičovství podporuje i emoční, kognitivní a sociální vývoj potomka.

Práce versus rodina

Pokud chcete být více se svými dětmi, vždy existuje dost možností. Ale všechny je třeba dobře vyjednat doma i v práci. Výzkumy ukazují, že spokojenost obou rodičů se zvýší, jestliže najdou společnou vůli řešit malé i velké rodičovské problémy.

Přibrzděte

Život je otázkou priorit. Mnoho mužů v Evropě nakonec „přibrzdí“ kariéru, aby se mohli více věnovat rodině, a to i za cenu zkrácení pracovního úvazku a snížení platu. Buďte v první linii! V ČR zatím na částečný úvazek pracuje jen 2,5 % mužů.

Podělte se o péči i vydělávání s partnerkou

Nebojte se přenechat část odpovědnosti za finanční zabezpečení rodiny partnerce. Profesní seberealizaci může věnovat čas, který vy sami strávíte s dětmi. Rok na rodičovské může být také dobrým můstkem k rozvoji vlastního podnikání.

Buďte flexibilní

Můžete pracovat naplno a přitom se rodině více věnovat. Řada zaměstnavatelů již umožňuje flexibilní formy práce, jako je pružná pracovní doba nebo práce z domova.

Můžete si třeba vyjednat jedno volné odpoledne týdně pro děti s tím, že se si hodiny napracujete jindy. Ale flexibilita má také svou temnou stránku. Dejte si velký pozor na práci po nocích a o víkendech.

Sdílejte péči v širším okruhu

Pro svou ženu můžete poměrně snadno „vybojovat“ další čas na práci. Stačí se dohodnout s mladou rodinou ze sousedství, že jednou týdně bude vaše dítě u nich a jednou jejich u vás. Podobnou roli mohou samozřejmě sehrát i babičky a dědečkové. Taky jsou tu školky a dětské skupiny – u dětí do 3 let třeba na dvě odpoledne v týdnu. Nebojte se být tím, kdo tohle první větší dobrodružství v životě dítěte iniciuje.

Hurá do školky

Počítejte s tím, že školka změní váš pečlivě vypracovaný systém péče. Čeká vás vyzvedávání dětí, komunikace s personálem školky a nutnost vypořádat se s tím, že dítě začíná mít vlastní hlavu. Radikálně se rozšíří počet lidí, kteří zasáhnou do jeho vývoje.

Na výběru školky si spolu s partnerkou dejte hodně záležet. Udělejte si jasno v tom, co od předškolního zařízení očekáváte, tedy jaká jsou vaše výběrová kritéria. Dobré je se zeptat jiných rodičů, přátel či kolegů, kteří stáli před obdobným problémem. Nepodceňte tedy účast na dni otevřených dveří a termíny registrace. A nezapomeňte, že dnes existuje poměrně pestrá škála alternativních školek, které uplatňují specifické výchovné metody, například takzvané lesní školky.

Když dítě začne trávit velkou část času bez vás, dejte si ještě více záležet na vzájemné komunikaci. Ptejte se dítěte, jak se mu ve školce líbí, co ve školce dělalo, co se mu tam podařilo nebo z čeho má radost. Často tak přirozeně odhalíte jeho talent. A na zážitky ze školky navazujte i svými vlastními aktivitami.

Tátaweb běží pod taktovkou:

Ligy otevřených mužů (LOM)

www.ilom.cz

info@ilom.cz

Chci dostávat pravidelné novinky od LOMu:

ODBĚR NOVINEK