Třetí do party

Pokud je to jen trochu možné, zajistěte v porodnici nadstandardní pokoj a získejte klid jen pro vás tři. Udělejte všechno pro to, abyste mohli být bezprostředně po porodu spolu. Vezměte si volno v práci. Tato chvíle se už nebude nikdy opakovat. V prvních dnech, ideálně ještě v porodnici, se naučte, jak dítě držet, přebalovat atd.

Doma partnerku zaručeně potěší co největší pohodlí a bezpečí. Jako třešničku na dortu jí dejte malý dárek, kterým oceníte její úsilí během těhotenství a na porodním sále.

A pak to začne. Připravte se na to, že se málo vyspíte a že budete poslouchat dětský pláč. Žena se vám určitě nebude věnovat ve stejné míře jako předtím. Dítě pro ni bude nějakou dobu středobodem vesmíru, s tím nic nenaděláte. S radostí vykonávejte funkci „podej a podrž“, ale buďte aktivní, nečekejte jen na to, co vám řekne partnerka. Uklízejte, perte, vařte, nakupujte a co nejvíce času držte dítě ve svém náručí. Možná budete mít strach, aby se dítěti něco nestalo. To je normální.

Porodem nastává jedno z nejdůležitějších období, pro zdravý vývoj dítěte – šestinedělí. Buďte co nejvíce doma. K partnerce mějte pochopení. Asi už na vás nebude ječet jako na porodním sále, ale určitě u ní můžete zaznamenat změny nálad. V jejím těle probíhají velké změny a (stejně jako vy) je ve zcela nové situaci. Vezměte si na sebe roli „dveřníka“, který hlídá rodinný práh. Návštěvy jsou milé, ale máma, dítě i vy si potřebujete odpočinout, zvykat si na sebe v nových rolích i zavést užitečné návyky.

Jak s novorozencem komunikovat?

Miminko reaguje nejvíce na fyzický kontakt. Naučte se jej co nejdříve zvedat, držet a chovat. Uvidíte, že má rádo, když se ho dotýkáte. Novorozenci pro svůj vývoj potřebují také oční kontakt a mimiku. Nevzdávejte to a nedávejte je hned mámě, pokud se rozbrečí. Potřebujete je naučit, aby vám důvěřovalo, aby si zvykalo na vaši vůni a váš hlas.

Jak miminko uchopit

Dítě vypadá velmi křehce, ale zároveň je pevnější, než se zdá. Důležité je podepřít hlavičku a krční svaly, které jsou ještě v prvních šesti měsících dost slabé. Správný úchop vám vysvětlí každá porodní asistentka.

Co s pláčem

Všichni kojenci pláčou. Pro muže je to velký stres. Ale berte to tak, že pláčem vaše dítě sděluje, že něco potřebuje. Může mít hlad nebo je mu horko. Postupně se nejen matka, ale i vy můžete naučit příčinu pláče odhalit.

Pleny, koupání, krmení atd.

Péče o dítě znamená zajistit jeho fyziologické potřeby. Časem se naučíte, že na vycházkách je třeba mít s sebou čistou plenu, vlhčené ubrousky a krém, že večerní koupání vyžaduje nadprůměrnou teplotu místnosti, že při dokrmování se každá lžička kaše, kterou dítě spolkne, počítá. Každá z těchto rutinních činností vás ale také může jako tátu potěšit.

Pečujte o vztah se svou partnerkou

Po narození dítěte jeden z pěti párů cítí, že se jejich vztah zlepšil. Ale dva ze tří cítí, že se naopak zhoršil. To je normální, dítě totiž vnáší do partnerského života novou dynamiku. Pro muže je někdy těžké pochopit, že je pro partnerku najednou až na druhém místě.

Vzájemné odcizení, kdy se z matky a dítěte stane „nový pár“ a vy zůstanete stranou, nesmíte dopustit. V takovém případě se vy i vaše partnerka začnete cítit opuštěně, začne vzájemné obviňování a nakonec může dojít i k rozpadu vztahu. Nejlepším způsobem, jak ochránit vztah, je být aktivním otcem, který od začátku hodně pracuje v domácnosti, stejnou měrou pečuje o dítě a je citlivý vůči potřebám a úzkostem partnerky. Výzkum potvrzuje, že suverénní, praktičtí tátové, kteří toho doma hodně zastanou, se ve svém životě cítí nejspokojenější. Tato spokojenost se přenáší také na matku a dítě.

A pokud jste v práci od nevidím do nevidím? V rámci možností se zapojujte do péče co nejvíce. Udělejte si třeba pravidelný rituál z večerního koupání a uspávání. A hlavně nepřestávejte komunikovat s partnerkou. Mluvte o svých pocitech a potřebách.

Tátaweb běží pod taktovkou:

Ligy otevřených mužů (LOM)

www.ilom.cz

info@ilom.cz

Chci dostávat pravidelné novinky od LOMu:

ODBĚR NOVINEK